Blog

Blog psychologów z Gabinetu RAZEM (Warszawa-Ursynów). Piszemy o lęku, pracoholizmie, stresie, problemach par, dzieci i młodzieży. Zasubskrybuj nasz blog psychologiczny, komentuj wpisy, dziękujemy Ci za czas i uwagę.
Rozmiar czcionki: +
3 minutes reading time (570 words)

4 mity na temat emocji , które utrudniają przeżywanie

silne emocje
Świadomość oraz umiejętność opisywania naszych emocji ma niezwykle ważne znaczenie w ich regulacji. Każda z emocji ma jakąś funkcję i jest dla nas informacją. Może też nam pomóc w odkryciu potrzeb, które za nimi stoją.

Bardzo często jednak posiadamy różne przekonania na temat emocji, które zniechęcają nas do ich odczuwania. W badaniu wykazano, że w grupie osób, które miały dużo negatywnych przekonań na temat przeżywania emocji częściej występowała skłonność do zamartwiania się.(Leahy i Napolitano, 2006).

Przyjrzyjmy się kilku mitom na temat emocji.

  1. Stłumienie emocji powoduje, że znikają. FAŁSZ.

Buzuje we mnie złość, ale zagryzę zęby, zacisnę usta, odwrócę swoją uwagę...ufff...już nie czuję. Nie ma problemu. Nikt nie zobaczył co przeżywam…. Kiedy tłumimy emocję istnieje prawdopodobieństwo, że ona się nasili. Długotrwałe unikanie emocji wzmacnia nasz lęk przed nimi.

Unikanie i „połykanie” emocji, może przynieść chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie wzmocni nasz lęk przed doświadczanem emocji i jeszcze bardziej zwiększy naszą tendencję do uciekania od niej. Według niektórych doniesień naukowych długotrwałe tłumienie złości może doprowadzić do depresji. Tłumienie emocji sprawia, że jesteśmy napięci, zestresowani. Najlepsze co możemy zrobić to stawienie czoła naszej emocji, przyjęcie jej jak fali, nazwanie i pobycie przy niej.

  1. Są złe emocje, których lepiej unikać – takie jak na przyklad smutek i złość. FAŁSZ.

Nie ma dobrych i złych emocji. Podczas dorastania spotykamy się różnymi reakcjami otoczenia na nasze emocje – czasami spotykamy się z dezaprobatą co uczy nas, że nasze uczucia są nieodpowiednie. Nasze uczucia mogą być też ignorowane – w konsekwencji możemy sami zacząć je lekceważyć i nabrać przekonania, że nie są one istotne.

Smutek i złość mogą być dla nas cenną informacją o sytuacji, w której się znajdujemy. Złość często jest informacją, że dzieje się coś co się nam nie podoba, że ktoś narusza nasze granice lub nas krzywdzi. Pomaga nam zdecydować co jest dla nas dobre lub złe. Smutek może nam mówić o stracie kogoś/czegoś ważnego, zakończeniu etapu, być informacją że na czymś nam naprawdę zależało lub kontaktować nas z naszym zranieniem. Ta sama emocja może odgrywać wiele ról, podczas doświadczania emocji dobrze zapytać siebie „jaką funkcję spełnia ta emocja?”

  1. Przeżywanie emocji oznacza , że jestem słaby, tracę kontrolę. FAŁSZ.

Przeżywanie emocji oznacza, że jesteś człowiekiem. Zdolność odczuwania podstawowych emocji jest wrodzona. Warto się zastanowić skąd wzięło się przekonanie o tym, że odczuwanie emocji to słabość? Jak na nasze emocje reagowały osoby bliskie w dzieciństwie? W jaki sposób mówiło się w domu o emocjach, czy dopuszczalne było ich wyrażanie? Mamy tendencję do negatywnego oceniania naszych emocji.

Spróbuj poćwiczyć akceptujące podejście do emocji czyli uznanie ich gdy się pojawiają, bez oceniania. Nie oznacza to, że musimy uważać tę emocję za coś pozytywnego – chodzi o samo zauważenie, przyjęcie do wiadomości.

  1. Pozwolenie sobie na przeżywanie emocji sprawi, że będą one trwać w nieskończoność. FAŁSZ.

Obawiamy się dopuścić do siebie emocje z obawy przed tym, że nas pochłoną, będą trwały miesiącami i przejmą nad nami kontrolę. Jednak często to właśnie próby blokowania emocji sprawiają, że one się nasilają. Emocje można porównać do fal,osiągają swój szczyt nasilenia i następnie odpływają. Nastrój z kolei trwa dłużej, kilka dni, tygodni lub miesięcy. Poddanie się odczuwaniu np. smutku nie sprawi, że od razu wpadniemy w depresję. Spróbuj doświadczyć swojej emocji jakby była falą. Zauważ ją , pozwól jej się nasilić, pamiętając o tym, że na pewno osłabnie. Postaraj się nie walczyć z nią, nie blokować. Oddychaj.

Anna Rogowska - psycholog, psychoterapeuta


Bibliografia:
Regulacja emocji w psychoterapii. Robert L.Leahy, Dennis Tirch, Lisa A. Napolitano.

2
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

O samotności i trosce o siebie
Jak dbać o zdrowie psychiczne w pandemii?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 28 kwiecień 2024

Zdjęcie captcha

Do góry